سایر عناوین
1 تير 1395 12:31:57
دبیر مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد:
عملکرد ایران در انجام تعهداتش به کنوانسیون مبارزه با فساد قابل قبول است
سخنرانی نماینده‌ی ایران در اجلاس کارگروه بررسی کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد در وین

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، محسن مردعلی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد وزارت دادگستری در این جلسه به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران سخنرانی کرد.
متن سخنرانی به شرح زیر است:
باسمه‌تعالی
آقای رئیس،
نمایندگان محترم،
خانم‌ها و آقایان،
آقای رئیس،
مایه‌ی خوشحالی من است که شما را به عنوان ریاست این اجلاس می بینم.
مفتخرم به عنوان ریاست مرجع ملی کشور ایران اسلامی در این اجلاس حاضر هستم. ایران یکی از کشورهای عضو کنوانسیون است که تا کنون موفق به پشت سر نهادن موفق دور اول بررسی کنوانسیون شده است و در روند بررسی کشورهای لبنان و بنگلادش به عنوان مرورکننده به صورت فعالانه مشارکت داشته است. کشور ایران در انجام تعداتش در دور دوم نیز فعالانه عمل خواهد کرد.
بنا به گزارش‌های تهیه شده برخی اقدامات ایران، به عنوان تجربیات برتر شناخته شده است. ایران آمادگی خود برای تسهیم تجارب خود با سایر کشورهای عضو را در راستای عمل به مواد کنوانسیون، اعلام می‌دارد. ایجاد بانک‌های اطلاعاتی از شکایات به منظور رسیدگی به هر گونه تخلف و سوءرفتار مأموران دولتی در دستگاه‌های نظارتی و انتظامی، ایجاد و فعالیت مجمتع قضایی مفاسد اقتصادی با حضور نیروهای تخصصی و زبده در برخورد با مفاسد اقتصادی و ... تعداد محدودی از چند تجربه و اقدامات برتر ایران را شامل می‌شود. هم‌چنین در حال حاضر ایران، مقدمات لازم برای پاسخ‌گویی به چک‌لیست دور دوم بررسی را آغاز کرده است و در این راستا، کارگروهی با دو زیرکمیته در زمینه‌ی پیش‌گیری و استرداد با حضور نمایندگان بخش‌های مختلف دولتی، قضایی، جامعه‌ی مدنی و بخش خصوصی تشکیل داده است.
با همراهی بسیاری دیگر از نمایندگان جمهوری اسلامی ایران مایل است که قویاً تاکید کند که مکانیزم بررسی دارای ماهیت بین الدولی است که باید در تمام طول فرآیند مورد توجه و احترام قرار گیرد.
ایران تلاش‌های کمیته‌ی IRG در سازماندهی به چک‌لیست خودارزیابی فصل دوم و پنجم را تحسین می‌کند و حمایت کلی خود از آن را اعلام می‌دارد هر چند به نظر ایران در متن چک‌لیست CAC/COSP/IRG/2016/4 نکات و ملاحظاتی کوچکی باید مورد توجه قرار گیرند.
در پایان بر این موضوع تأکید می‌کنم که کشورها به هدف غایی دورهای اول و دوم بررسی دست نخواهند یافت مگر با اطمینان از این که کمک‌های فنی در زمان مناسب بر اساس مواد کنوانسیون مورد استفاده قرار گیرد. همان گونه که در ماده 60 کنوانسیون نیز به طور صریح بر توافق کشورها برای ارتقا و بهبود کمک‌های فنی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید شده است.
شایان ذکر است هفتمین جلسه‌ی کارگروه بررسی کنوانسیون مبارزه با فساد در روزهای 20 الی 24 ژوئن 2016 (31 خرداد تا 4 تیر 1395) در مقر اصلی دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل (UNODC) با حضور نمایندگان کشورهای عضو کنوانسیون در حال برگزاری است.

نسخه قابل چاپ
سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL