مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد
23 شهريور 1398 9:38:39
نشست منطقه ای استرداد اموال ناشی از فساد برگزار شد

نشست منطقه ای استرداد اموال ناشی از فساد با مشارکت نمایندگان وزارت دادگستری در آلماتی قزاقستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، «کارگاه منطقه ای سیستم های موثر استرداد دارایی ها و همکاری های موثر بین المللی» از 11 لغایت 14 شهریور 1398 در آلماتی قزاقستان برگزار شد.
در این نشست که به منظور تسهیل همکاری های بین المللی و منطقه ای در اعاده ی اموال ناشی از فساد تشکیل شد، موسی خدمتگزار خوشدل، معاون بین الملل دبیرخانه مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد، به همراه علیرضا دیهیم، به عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران حضور یافته و به بحث و تبادل نظر در خصوص «مکانیزم های موثر در همکاری های بین المللی» در استرداد اموال پرداختند.
اجلاس «آلماتی» ادامه سلسله نشست های پیشین مربوط به تشکیل «کمیته ی بین سازمانی استرداد اموال در آسیای غربی و مرکزی» (تهران 2016؛ پاکستان 2017؛ قزاقستان 2018؛ ترکمنستان 2018؛ قرقیزستان 2019؛ ازبکستان 2019) و مرتبط با تشکیل کمیته بین سازمانی استرداد اموال در آسیای غربی و مرکزی (ARIN_WCA) است که نمایندگان «جمهوری اسلامی ایران» به همراه کشورهای ازبکستان، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و قزاقستان در آن مشارکت داشته اند.
شبکه های منطقه ای بین سازمانی استرداد اموال، معاضدت قضایی در خصوص بازگرداندن دارایی های ناشی از فساد را تسهیل نموده و مکانسیم های ردیابی، انسداد حساب ها، ضبط و مصادره ی اموال را تقویت و تسریع می نماید و از انتقال و جابجایی سریع آنها به کشورهای مقصد پیشگیری خواهد کرد. همچنین شبکه های منطقه ای از بسترهای اولیه بازگرداندن عواید ناشی از فساد است و تجارب موفق کشورهای مختلف در شناسایی و ردیابی دارایی های مشکوک و نیز مصادره ی اموال ناشی از فساد و عودت آن به کشورهای مبدا نشان می دهد این شبکه می تواند ظرفیت و فرصت مناسبی برای پیگیری اموال سرقت شده از کشور و عودت آن ایجاد نماید. بدین لحاظ، «دبیرخانه مرجع ملّی کنوانسیون مبارزه با فساد» با هماهنگی وزارت امور خارجه و همکاری دادستانی کشور و با استفاده از ظرفیت «دفتر مقابله با جرم و جنایت سازمان ملل» (UNODC) در نشست های مربوط به تشکیل شبکه منطقه ای آسیای غرب و مرکزی مشارکت می کند تا با عملیاتی شدن موضوع، شاهد ارتقای همکاری های منطقه ای و جهانی و توفیق در بازگردان بخشی اموال به سرقت رفته از کشور باشیم.


سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL