سایر عناوین
29 تير 1395 13:28:15
گزارش سومین جلسه کمیته هماهنگی و سیاستگذاری استرداد اموال و دارایی
سومین جلسه کمیته هماهنگی و سیاستگذاری استرداد اموال و دارایی با محوریت معرفی گروه مجری جهت تکمیل فصل پنج (استرداد اموال و دارایی) پرسشنامه خودارزیابی کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد صبح روز دوشنبه مورخ 28/4/95 با حضور نمایندگانی از دادستانی کل- مجتمع قضایی امور اقتصادی- امور بین الملل قوه قضاییه- اداره معاهدات وزارت امور خارجه- بانک مرکزی- اینترپل- وزارت اطلاعات- واحد اطلاعات مالی و سازمان بازرسی کل کشور برگزار گردید.

استرداد اموال (Asset Recovery) موضوع فصل پنجم (مواد 51 الی 59) کنوانسیون مبارزه با فساد است. این فصل از کنوانسیون تعهدات و الزاماتی را در خصوص پیشگیری از انتقال اموال حاصل از جرم، کشف اموال مزبور، استرداد اموال مورد نظر و همکاری های بین المللی در زمینه مصادره آن ها بر دول عضو تحمیل می نماید.
بسیاری از کشورها بر این اعتقادند که در صورت عدم اجرای این فصل در واقع کنوانسیون در دستیابی به اهداف خود ناموفق بوده است زیرا یکی از وجوه اصلی مبارزه با فساد از بین بردن بهشت امن اموال دزدیده شده است. بر همین اساس گروه های مختلف دولتی و ملی، سازمانهای غیردولتی کمپین هایی را تحت عنوان No Safe Heaven راه اندازی کرده اند.
فرایند استرداد اموال با موانع و چالش هایی روبرو است. چالش های مزبور اعم از ردیابی اموال موضوع استرداد، شناسایی قوانین داخلی و بین المللی موجود، موانعی که ممکن است مقام قضایی را از دسترسی به اطلاعات مورد نیاز باز دارد و فقدان مجاری نهادی یا قانونی که از طریق آن دعاوی به طور موفقیت آمیز تعقیب شوند، فقدان اراده سیاسی برای اتخاذ اقدامات یا همکاری موثر، از جمله بی علاقگی کشورهای قربانی در ساختن چارچوب نهادی و حقوقی علیه فساد؛ و ... است
استرداد اموال در صورتی که به طور موثر اجرا شود، می تواند چهار کارکرد اصلی را ایفا کند. این کار اقدام بازدارنده مهمی است، زیرا ابتدا انگیزه افراد را در مداخله در اقدامات فاسد از بین می برد. با مجازات کردن رفتارهای نادرست، متقلبانه و فاسد، عدالت را به حوزه های داخلی و بین المللی باز می گرداند. با محروم کردن مجرمان خطرناک و شبکه قوی آنها از اموال و امکانات ناشی از سوء رفتارشان نقش خنثی کننده ای دارد. این اقدام، اجرای عدالت را همزمان با ترمیم خسارت وارد شده به قربانیان و مردم و کمک به توسعه اقتصادی و رشد منطقه ها پیش می برد ، ترکیب این آثار، محیطی سالم تر، شفاف تر، کارآتر، با حاکمیت مناسب و شکوفا فراهم میکند و موجب میشود تا در فضای نگرانی ها و خوف جدید ایجاد شده از سوی افراطیان و تروریسم امنیت بیشتری ایجاد شود.
به رغم پرونده های متعدد و مشهود فساد که به رسوایی هایی در سطح جهان منتهی شده اند، تاریخچه تعقیب موفق، ضمانت اجراهای مناسب و استرداد اموال نامشروع به مالکان قانونی، اصلا رضایت بخش نبوده، از اینرو فصل پنج (استرداد اموال و دارایی) کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد به طور جامع به موانع اقدامات پیشگیرانه تحقیقی و جبرانی در سطح بین المللی پرداخته است.


نسخه قابل چاپ
سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL