سایر عناوین
28 مهر 1394 16:12:30
به ریاست وزیر دادگستری برگزار شد:
چهارمین نشست شورای مرجع ملی کنوانسیون مبارزه فساد
وزیر دادگستری در نشست شورای مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد، بر ضرورت توجه جدی به مقوله مبارزه با فساد، از تمامی جنبه های آن تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، پیش از ظهر امروز، چهارمین نشست شورای مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد به ریاست وزیر دادگستری برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، در ابتدای این نشست ضمن تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران وفادارش، با بیان این مطلب که حضرت امام حسین(ع) ذخیره بزرگ الهی و چراغ راه جامعه بشری است اظهار داشت: از خدا می خواهیم فرهنگ عاشورایی را در جامعه ما عمیقتر کرده و قلوب ما را با مفهوم عاشورا آشناتر نماید.
وزیر دادگستری فساد را از زشت ترین جلوه های منکر در جامعه عنوان و تصریح کرد: مبارزه با فساد یکی از مصادیق برجسته نهی از منکر بوده و بحث مبارزه با فساد چه در عرصه داخلی و چه بین المللی بسیار جدی است؛ چرا که به نظر می رسد پس از لغو تحریم ها و اجرای برجام، مهمترین موضوعی که مانع همکاری اقتصادی دیگر کشورها با جمهوری اسلامی ایران می شود، موضوع مفاسد اقتصادی است.
وی در این رابطه همچنین افزود: موضوع مفاسد اقتصادی در کنار مسایلی نظیر تروریسم، حقوق بشر و دخالت در امور داخلی کشورها، از جمله دستاویزهای جریان استکبار است که در سرمایه گذاری بنگاه های بزرگ اقتصادی در کشور مورد بهانه گیری قرار می گیرد.
پورمحمدی با اعلام این موضوع که از سال آینده دور دوم بازرسی از کشورها توسط سازمان ملل آغاز می گردد بیان داشت: با توجه به اینکه ممکن است در این بازرسی ها قرعه به نام کشورمان بیافتد، ضرورت دارد با نگاه عمیق داخلی و بین المللی به موضوع مبارزه با فساد توجه کنیم و با پیگیری مستمر و جدیت بیشتر، کار را در این عرصه تعقیب نماییم.
وی مقوله پولشویی را یکی از مصادیق مهم فساد اقتصادی در کشور خواند و گفت: پولشویی یکی از مشکلات جدی است که باید از همه ظرفیتهای قانونی در این جهت بهره گرفته و با هماهنگی و عزمی جدی با آن مبارزه کنیم.

* عزم دولت در مبارزه با فساد جدی است

وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنانش عزم دولت در مبارزه با فساد را بسیار جدی توصیف و اظهار داشت: تجربه های آزاردهنده گذشته همه ما را به فکر فرو برده و هم از لحاظ اقتصادی و هم وجهه جهانی آسیب های زیادی را متحمل شده ایم؛ در مجموعه دولت با هر موضوعی که روزنه ای برای بروز فساد باشد با حساسیت برخورد می شود.
وی مشکلات سیستم بانکی و مساله زمین را از دیگر مشکلات فساد زا در کشور عنوان کرد و افزود: موضوع مشکلات سیستم بانکی دارای پیچیدگی های زیادی است که به راحتی قابل حل نبوده و با جدیت در حال پیگیری آن هستیم. در خصوص زمین خواری، تغییر کاربری و غیره نیز از جمله موارد مورد تاکید است و در این مسیر دولت خود پیشقدم بوده و همه باید به دولت کمک کنند.

* دولت از نظارت مردمی در مبارزه با فساد حمایت می کند

پورمحمدی در خاتمه، نقش نظارت مردمی در مبارزه با فساد را بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: در بحث مبارزه با فساد، سازمانهای مردم نهاد می توانند بسیار موثر باشند و دولت نیز از تشکیل و فعالیت چنین سازمانهایی حمایت می کند؛ ما نیازمند ایجاد هماهنگی بیشتر در حوزه های عملیاتی هستیم و در این مسیر باید با هم افزایی عمل کرده و بدانیم که از دل بروکراسی پیچیده اداری، صلاح خارج نمی شود.
وی با تاکید بر اصلاح سیستم و برطرف نمودن ضعفها گفت: ایجاد بانک جامع اطلاعاتی، هم افزایی و تبادل دیدگاه ها، بحث اساسی است و در این مرجع، به دنبال یافتن حلقه های مفقوده و ارتقای جایگاه دستگاه ها و خروجی کار آنها هستیم.
بر اساس این گزارش، وزیر دادگستری ضمن معرفی "مردعلی" به عنوان دبیر جدید مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد، از تلاش ها و اقدامات "کاظمی ابدی"، دبیر پیشین این مرجع تقدیر کرد.

نسخه قابل چاپ
سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL