17 دي 1396 12:11:25
گزارش پنجاه و هفتمین اجلاس مجمع عمومی وایپو

پنجاه و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) از تاریخ دوم اکتبر (10 مهر ماه) لغایت 11 اکتبر (19 مهرماه) سال جاری در مقر این سازمان در شهر ژنو سوییس برگزار شد.

 

هیأت جمهوری اسلامی ایران مرکب از جناب آقای تویسرکانی (رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور)، جناب آقای محسن زاده (سرپرست معاونت حقوق مالکیت فکری)، جناب آقای سید هادی حسینی (معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، جناب آقای محمدحسن کیانی (رئیس مرکز مالکیت صنعتی سازمان اسناد و املاک کشور)، جناب آقای محمد حسین عرفان منش (سرپرست مرکز ملی آموزش مالکیت فکری) و جناب آقای اصفهانی نژاد (نماینده وزارت خارجه) در این اجلاس شرکت نمودند.
در ادامه، خلاصه دستور کار اجلاس، اهم تصمیمات اتخاذ شده در راستای دستور کار و دیدارهای رسمی بیان می شود:
خلاصه دستور کار اجلاس
1- گزارش مدیر کل به مجمع عمومی وایپو
2- بیانیه های عمومی روسای هیات های شرکت کننده
3- گزارش کمیته برنامه و بودجه
4- گزارش موضوعات نظارتی و حسابرسی
5- گزارش کمیته دائمی کپی رایت و حقوق مرتبط (در خصوص مذاکرات برای حمایت از سازمان های پخش نظیر صدا و سیما و همچنین قلمرو محدودیت ها و استثنائات در حقوق ادبی و هنری و حقوق مرتبط)
6- گزارش کمیته دائمی حقوق ثبت اختراعات ( در خصوص محدودیت و استثنائات برحقوق دارنده گواهینامه ثبت اختراع، کیفیت این گواهینامه ها- ثبت اختراع و حق بر سلامت و دسترسی به دارو، انتقال فن آوری و مکاتبات محرمانه میان مشاور ثبت اختراع و مخترعین و نقش آن در ارزیابی شرط جدید بودن
7- گزارش کمیته دائمی حقوق علائم تجاری، طرح های صنعتی و نشانه های جغرافیایی( در خصوص حمایت از نام کشورها در مقابل ثبت به عنوان علامت تجاری یا نشانه های جغرافیایی، آیین دادرسی ابطال علائم تجاری، عدم ثبت علائم تجاری گمراه کننده، علائم تجاری و نام های دامنه، علائم تجاری محصولات دارویی ، حمایت از نشانه های جغرافیایی در محیط اینترنت و تجزیه کشورها در حمایت از این نشانه ها)
8- مسائل مربوط به برگزاری کنفرانس دیپلماتیک برای تصویب معاهده حقوق طرحهای صنعتی
9- گزارش کمیته توسعه و مالکیت فکری و مرور اجرای توصیه های کار توسعه( در خصوص ارتقای ظرفیت اعضاء و ارائه کمک های فنی برای توسعه اجرای حقوق مالکیت فکری، دسترسی به دانش و انتقال فن آوری)
10- گزارش کمیته بین الدولی مالکیت فکری و منابع ژنتیکی، دانش سنتی و فولکلور
11- گزارش کمیته استاندارد وایپو( در خصوص استاندارد جدید برای مرجع بایگانی اسناد منتشر شده پیرامون ثت اختراعات
12- گزارش کمیته مشورتی اجرا( در خصوص مبادله تجربیات کشور های عضو پیرامون فعالیت های که موجب احترام و ارزش گذاری به هنجارهای مالکیت فکری می شود)
13- گزارش راجع به کارکنان
14- گزارش منابع انسانی
15- گزارش دفتر مسائل اخلاقی
16- اصلاحات مقررات و قوانین مربوط به کارکنان سازمان
17- تصویب گزارش خلاصه اجلاس
18- پایان اجلاس

اهم تصمیمات اتخاذ شده
در میان تصمیمات اتخاذ شده در مجمع عمومی، چهار موضوع به دلیل اهمیت کلیدی آنها در حوزه وظایف وایپو موضوع مذاکرات طولانی و جدی قرار گرفت. توضیحات اجمالی پیرامون موضوعات مذکور به شرح ذیل می باشد:
موضوع اول
در ارتباط با تمدید یا عدم تمدید ماموریت کمیته بین الدولی حقوق مالکیت فکری، منابع ژنتیکی، دانش سنتی و نمودهای فرهنگ عامه بود. در این موضوع، کشورهای در حال توسعه از جمله ایران از تمدید مأموریت این کمیته حمایت می کردند. تمدید مأموریت این کمیته به معنی ادامه مذاکرات برای تهیه پبش نویس سند بین المللی حمایت از منابع ژنتیکی، دانش سنتی و نمودهای فرهنگ عامه بود. با توجه به غنی بودن کشور در این حوزه ها علی الخصوص منابع متنوع ژنتیکی و طب سنتی تمدید مأموریت کمیته برای ایران از اهمیت بالایی برخوردار بود. خوشبختانه علی رغم مخالفت کشورهای توسعه یافته و در راس آن آمریکا، ژاپن و اتحادیه اروپا در نهایت پس از روزها مذاکره و گفتگو، مجمع عمومی با تمدید مأموریت کمیته برای نگارش پیش نویس حمایت از منابع ژنتیک، دانش سنتی و نمودهای فرهنک عامه موافقت کرد. همچنین قرار بر این شد در تدوین پیش نویس سند فوق الاشاره از ظرفیتهای اسناد وایپو و کمک های اعضا مانند قوانین داخلی آنها، پایگاه داده ها و ... بهره بگیرند.
موضوع دوم
در ارتباط با پیشنهاد آمریکا و اروپا برای تشکیل یک کنفرانس دیپلماتیک برای تصویب معاهده طرح های صنعتی بود. در حالی که از نقطه نظر سیاست های اصولی کشور، تصویب این پیشنهاد بلامانع بود، اما به نظر می رسید با توجه به سیاست های کلی در مورد حمایت متعادل از حقوق مالکیت فکری و موضع متحدان آسیایی و آفریقایی ایران در تعویق تصمیم گیری در مورد این پیشنهاد، نمایندگان کشور در جلسات غیر رسمی از این پیشنهاد حمایت نکردند. در نهایت در مورد این مسئله نیز تصمیم نهایی اتخاذ شده در راستای موضع جمهوری اسلامی ایران بود و قرار شد فعلاً در خصوص این پیشنهاد تصمیم گیری نشود. در خصوص این مورد در جلسات 2019-2018 تصمیم اتخاذ خواهد شد.موضوع سوم
در مورد دفاتر خارجی وایپو بود. این پیشنهاد بر این بنا بود که 6 دفتر در سراسر دنیا تاسیس گردد و امور معینی مربوط به وظایف وایپو را انجام دهند. در سال گذشته دو دفتر به قاره آفریقا اختصاص یافت. در اجلاس اخیر قرار بر این شد که دفتر بعدی در کشور کلمبیا مستقر شود و در مورد سه دفتر دیگر رایزنی ها ادامه پیدا کنند.
شایان ذکر است نمایندگی دائم ایران در ژنو نیز در خواست کشورمان را برای استقرار یکی ار دفاتر خارجی باقی مانده در ایران به وایپو تقدیم کرده است.
موضوع چهارم
در مورد بودجه مربوط به معاهده لیسبون در خصوص نشانه های جغرافیایی بود. در این خصوص، به دلیل کسری بودجه اختصاص یافته برای ثبت نشانه های جغرافیایی کشورهای عضو این معاهده از جمله ایران درخواست استفاده از بودجه ذخیره برای سایر معاهدات و اتحادیه های وایپو را داشتند. این مطلب مورد مخالف آمریکا و چند کشور دیگر توسعه یافته قرار گرفته بود و انها اصرار داشتند که اعضای معاهده لیسبون خود باید برای جبران کسری بودجه تدارک ببیند. خوشبختانه در نهایت پیشنهاد مورد حمایت کشورمان در خصوص استفاده از بودجه اتحادیه های دارای ذخیره مالی مورد تصویب قرار گرفت. این مسئله با توجه به غنی بودن کشور از نشانه های جغرافیایی و استفاده از ظرفیت معاهده لیسبون برای حمایت از آنها و عدم ضرورت پرداخت جبران کسری بودجه این معاهده توسط ایران حائز اهمیت است.
ملاقات های دو جانبه با مسئولین وایپو و نیز هیات های اعزامی از طرف کشورهای عضو
الف) دیدارهای هیات اعزامی و ج. ا. ا
هیات اعزامی متشکل از جناب آقای تویسرکانی(رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور)، جناب آقای محسن زاده (سرپرست معاونت حقوق مالکیت فکری)، جناب آقای محمدحسن کیانی (رئیس مرکز مالکیت صنعتی سازمان اسناد و املاک کشور) و جناب آقای اصفهانی نژاد (نماینده وزارت خارجه) دیدارهای جداگانه با فرانسیس گری (رئیس سازمان جهانی مالکیت فکری) ویلبوز (رئیس بخش داوری بین المللی این سازمان)، وانگ بینینگ (معاون رئیس سازمان) وزیر قانون و حقوق بشر اندونزی، رئیس مرکز مالکیت صنعتی فرانسه و رئیس مرکز مالکیت صنعتی سنگاپور داشتند. اهم موارد مطروحه توسط هیات ایرانی به شرح ذیل است:
1- حقوق مالکیت فکری در ایران روز به روز در حال توسعه است و مسئولین ذی ربط اهتمام زیادی در ارتقای آن دارند
2- با توجه به رویکرد ایران به اقتصاد دانش بنیان، هم اکنون حدود 50 پارک علم و فناوری و ده ها هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت دارند و بطور جدی مورد حمایت حوزه حقوق مالکیت فکری کشور هستند.
3- نظر به تصمیم جمهوری اسلامی ایران به خصوص در بخش قضایی به حوزه داوری، کمک های فنی و عملی وایپو به ایران برای بکارگیری سیستم داوری و میانجیگری در اختلافات حوزه مالکیت فکری مورد درخواست است.
4- جمهوری اسلامی ایران به همکاری های فی مابین اعضا اعتقاد دارد و بر این اساس موافقت نامه های منعقد با سایر اعضا به امضاء رسانده که از جمله آن می توان به ایتالیا، ترکیه، کره جنوبی، چین و فرانسه اشاره کرد.
5- جمهوری اسلامی ایران معتقد است موافقتنامه های باید از مرحله کاغذ و گفتار فراتر رفته و عملیاتی شوند.
6- دعوت از مسولین وایپو برای حضور در ایران
شایان ذکر است که ضمن این دیدارها، یک سند همکاری بین وایپو و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به امضا رسید که بر اساس آن وایپو نسبت به حمایت حقوقی از نوآوران در جهت ثبت مالکیت ها، امکان دسترسی به بانک های اطلاعاتی وایپو و آموزش های لازم جهت تجاری سازی اختراعات ارائه خواهد کرد.
اهم موارد مطروحه توسط طرف خارجی به شرح ذیل است:
1- تشکر از اقدامات انجام شده در حوزه حقوق مالکیت فکری
2- اعلام آمادگی برای هر نوع همکاری در چارچوب مقررات سازمان
3- ابراز خرسندی از اینکه جمهوری اسلامی ایران موضوع بکارگیری میانجیگری و داوری در حل اختلافات حوزه حقوق مالکیت فکری را در دستور کار خور قرار داده است.
4- تشکر و قدردانی از وزارت دادگستری بخاطر عملیاتی کردن تفاهم نامه فی مابین و استمرار آن در حوزه آموزش مالکیت فکری
ب) دیدارهای هیات اعزامی وزارت دادگستری
1- ملاقات با رئیس آکادمی وایپو
جناب آقای محسن زاده (سرپرست معاونت حقوق مالکیت فکری) در دیدار رئیس آکادمی وایپو (شریف سعد الله) با اشاره به تفاهم نامه همکاری میان وزارت دادگستری با وایپو جهت برگزاری دوره های آموزشی حقوق مالکیت فکری، برنامه ها و اقدامات صورت گرفته را تشریح کرد. در این ملاقات به طرف خارجی اعلام شد که در سه ماه گذشته از میان افراد متقاضی که از طریق دستگاه های عضو شورای سیاست گذاری و هماهنگی مالکیت فکری معرفی شدند، پس از انجام مصاحبه هایی تخصصی و علمی، 44 نفر برگزیده شدند تا به عنوان مربی در برنامه های آموزشی مشارکت داشته باشند. همچنین در این دیدار اظهار شد که در طی این مدت برنامه ریزی های لازم در خصوص جزئیات دوره ها از جمله محتوی دوره آموزشی صورت پذیرفته تا پس انجام مشورت های لازم با آکادمی وایپو و دریافت کمک فنی دوره ها به زودی برگزار می شود.
در این دیدار، رئیس آکادمی وایپو از آمادگی کامل این سازمان برای تداوم همکاری ها خبر داد و اظهار امیدواری کرد که با همکاری دوجانبه بزودی شاهد افتتاح اولین دوره در تهران باشیم.
لازم به ذکر است در این دیدار جناب آقای محمد حسین عرفان منش (سرپرست مرکز آموزش مالکیت فکری)، جناب آقای محمد حسن کیانی (رئیس مرکز مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) و جناب آقای اصفهانی نژاد (نماینده وزارت خارجه) نیز حضور داشتند.
2- ملاقات با مدیر برنامه آموزش از راه دور و مدیر برنامه موسسات آموزشی وایپو
در دیدار جناب آقای عرفان منش (سرپرست مرکز آموزشی مالکیت فکری وزارت دادگستری) با مدیر برنامه آموزش از راه دور و مدیر برنامه موسسات آموزشی آکادمی وایپو، راه اندازی نخستین دوره بر خط آموزش حقوق مالکیت فکری به زبان فارسی در سایت وایپو مورد توافق قرار گرفت. این دوره شامل آموزش حقوق مالکیت هنری و ادبی و حقوق مرتبط، ثبت اختراع، علائم تجاری، طرح های صنعتی، دانش سنتی و انتقال فناوری می شود و برای ایرانیان و سایر فارسی زبانان در آینده نزدیک قابل دسترس خواهد بود. همچنین در این دیدار، زمان بندی های ضروری برای ادامه همکاری های وزارت دادگستری و وایپو در زمینه برگزاری دوره های آموزشی مورد بررسی قرار گرفت.

نسخه قابل چاپ

Powered by Tetis PORTAL