گزارش
29 تير 1395 13:16:44
گزارش سومین جلسه کمیته پیشگیری مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد
سومین جلسه کمیته پیشگیری مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد روز دوشنبه به میزبانی آقای دکتر الفت رییس محترم کمیته پیشگیری و معاون محترم اجتماعی و پیشگیری قوه قضاییه و جناب آقای دکتر مردعلی دبیر محترم مرجع ملی در محل معاونت اجتماعی و پیشگیری قوه قضاییه برگزار شد.

در این جلسه که با حضور نمایندگانی از دستگاههای پلیس آگاهی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، دیوان محاسبات، معاونت حقوقی قوه قضاییه، بانک مرکزی، سازمان ملی استاندارد، صدا و سیما، مدیریت و برنامه ریزی، حسابرسی و سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات و جناب آقای دکتر عابد جعفری سرپرست گروه مجری تشکیل شد، جهت دستیابی به فهم مشترک بین دستگاههای ذی مدخل در خصوص مواد فصل دو (اقدامات پیشگیرانه) کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد گزارشی کلی از نحوه ی تقسیم بندی مواد 5 تا 13 فصل دو کنوانسیون مزبور ارائه شد و نمایندگان دستگاههای حاضر نیز سوالات و پیشنهادات خود را در جهت پیشبرد بهتر روند پاسخگویی به پرسشنامه مطرح نمودند.
در بخش اقدامات پیشگیرانه ی این کنوانسیون به اموال عمومی، مدیریت عمومی، تصمیم گیری شفاف در مدیریت عمومی تأکید شده است. احساس و اظهار نگرانی جامعه بین المللی از جدی بودن مشکلات و تهدیدات ناشی از فساد بر ثبات و امنیت جوامع ملی و جامعه بین المللی از طریق به تحلیل بردن نهادها و ارزش های دموکراسی، ارزش های اخلاقی و عدالت اجتماعی و لطمه زدن به توسعه پایدار و حکومت قانون، موجب شده است که فساد معضلی فراملی تلقی شود که در نتیجه آن همه عوامل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جوامع تحت تأثیر قرار می گیرند، در نتیجه، همکاری بین المللی برای پیشگیری و کنترل آن از ضروریات عصر حاضر است.
کنوانسیون از دولت های عضو می خواهد تا سیاست های موثری را برای پیشگیری از فساد اتخاذ کنند و یک فصل کامل را با اقدامات متنوعی که هم به بخش عمومی و هم بخش خصوصی مرتبط می شود به این مسئله اختصاص داده است. دامنه این اقدامات از ترتیبات نهادی مثل تاسیس یک نهاد ویژه مبارزه با فساد گرفته تا کدهای رفتاری و سیاست های ارتقا دهنده حکمرانی خوب، حاکمیت قانون، شفاف سازی و مسئولیت پذیری را شامل می شود. کنوانسیون به طرز چشمگیری با دعوت از هر یک از دولت های عضو به تشویق فعال جامعه مدنی و آگاهی عمومی از مشکلات فساد، بر نقش مهم کل جامعه از جمله سازمان های غیردولتی و ابتکارات جوامع تاکید می ورزد.Powered by Tetis PORTAL