سایر عناوین
25 بهمن 1394 14:51:24
تعرض به محیط زیست تعرض به حقوق شهروندی است
وزیر دادگستری در جمع مدیران سازمان حفاظت محیط زیست، هرگونه تعرض به محیط زیست را تعرض به حق حیات و حقوق شهروندی دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، صبح امروز در گردهمایی سراسری مدیران سازمان حفاظت محیط زیست که در سالن همایش‌های این سازمان برگزار شد، ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت زینب (س)، گفت: باید این روز را به پرستاران که حافظان سلامت جامعه هستند تبریک گفته و از خدمات آنان سپاسگزاری کنیم.
وزیر دادگستری گفت: بحث محیط زیست بسیار مهم است؛ زیرا به حیات انسان باز می گردد و اصل و اساس هستی است و از این جهت اسلام و سایر ادیان الهی به مساله حیات بسیار جدی پرداخته اند؛ چراکه هیچ چیز قابل مقایسه با حیات انسان نیست.

* حفظ محیط زیست اساس حقوق بشر و حقوق شهروندی است

وی افزود: وقتی صحبت از حفظ محیط زیست می‌شود، یعنی اساس حقوق بشر و حقوق شهروندی؛ زیرا این حقوق در رابطه با حیات انسان است و سلب حیات حتی یک فرد، به مثابه از بین بردن کل حیات و هستی انسانهاست.
پورمحمدی ادامه داد: امروز ماشین در خدمت انسان قرار گرفته و تعادل محیط زیست را برهم زده است؛ وقتی بشر با یک حرکت جمعی و با استفاده از ابزار ماشین با قدرت فزاینده و لجام گسیخته به جنگ محیط زیست می‌رود بسیار خطرآفرین است و در اینجاست که اصل بقا، انسان و نسلهای آینده به مخاطره جدی می افتد.
وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه دستگاه های حفاظت محیط زیست مهمترین دستگاه های نظارتی کشور هستند، گفت: زمانی که ریاست سازمان بازرسی کل کشور را عهده دار بودم، تلقی‌ام این بود که سازمان محیط زیست مهمترین دستگاه نظارتی کشور است؛ چراکه با اصل بقا سر و کار دارد و از همان ابتدا هم پیشنهاد دادم که محیط زیست باید دارای یک سازمان جامع، مستقل و قدرتمند باشد و سایر سازمانها و دستگاه های تصدی گر نباید در امور زیست محیطی مداخله داشته باشند.
وی دراین باره افزود: ما باید به این فکر کنیم که یک سازمان محیط زیستی می‌خواهیم که مسئول آب، خاک، هوا، دریا، جنگل و مرتع باشد و در اینصورت سازمان محیط زیست نیز باید با تقویت امکانات، سازمان یافته‌تر عمل کند و دخالتی در امور تصدی گرانه نیز نداشته باشد.

* تجاوز به حق حیات، بزرگ ترین فساد است

وزیر دادگستری گفت: «حق حیات اصلی ترین حق شهروندی است و چون تجاوز به حق حیات، بزرگ ترین فساد است، پس سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان مبارزه با این فساد هم است و در این راستا سازمان حفاظت محیط زیست اصلی ترین و محوری ترین سازمان حقوق شهروندی است و ماموریت مهم مبارزه با فساد را نیز بر عهده دارد».
وی همچنین تصریح کرد: دولت و شخص رئیس جمهور از ابتدا به حقوق شهروندی تاکید ویژه ای داشته اند که ما در وزارت دادگستری برای تقویت این هدف، معاونت حقوق بشر را ایجاد کردیم؛ همچنین ماده ای در برنامه ششم توسعه در دولت برای تقویت، ترویج و هماهنگی در حوزه حقوق شهروندی تصویب شده است و بحث آموزش در این حوزه بسیار جدی گرفته شده است.

* رعایت مسایل زیست محیطی پیش شرط توسعه

پورمحمدی همچنین افزود: ما با توسعه مخالف نیستیم و تنها شرط ما برای تحقق توسعه، رعایت مسایل زیست محیطی است و چنانچه کسی در این حوزه تخلف کرد، از نظر ما از مظاهر فساد و تعرض به حقوق شهروندی خواهد بود.
وزیر دادگستری در پایان با بیان اینکه از ظرفیت های دولت برای حمایت های حقوقی در حفظ محیط زیست نهایت استفاده را می کنیم و با کسانی که تعرض می کنند با همه ظرفیت برخورد می کنیم، خاطرنشان کرد: این دولت در موضوع مبارزه با فساد، جدی و مصمم بوده، گام های بلندی برداشته است و از هر نوع مطلب، انتقاد و پیشنهاد در رابطه با مبارزه با فساد استقبال می کند.

نسخه قابل چاپ
سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL