سایر عناوین
20 آذر 1395 15:37:6
بیانیه معاونت حقوق بشر و امور بین الملل به مناسب روز جهانی حقوق بشر
" و لقد کرّمنا بنی آدم و حملناهم فی البرّ و البحر و رزقناهم من الطّیبات و فضّلناهم علی کثیر ممّن خلقنا تفضیلا"

خلقت انسان که نمادی از عظمت خالق هستی است و نفس انسان که مزین به تجلی نفخت فیه من روحی و آراسته به صفات برتر و نیکوی الهی است، ابتنایی بر احترام به حیثیت ذاتی و کرامت انسانی ابناء بشر دارد که منبعث از فطرت پاک و ذات اجتماعی اوست و در این مسیر قوانین و سنن عادلانه را برای رعایت حقوق خود و دیگر همنوعان مورد احترام و مراعا قرار می دهد.
سعی و تلاش جوامع برای احترام به این أمر در قالب رعایت حقوق بنیادین بشر و فزونی گستره احترام به حقوق بشر همیشه و همواره و در همه زمان ها و مکان ها برای افراد بشر ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
اعلامیه جهانی حقوق بشر منزلت ذاتی و حقوق یکسان و انتقال ناپذیر برای همه اعضای خانواده بشری را به عنوان اساس آزادی، عدالت و صلح در جهان اعلام داشته است و برای اولین بار، حقوقی را برای تمامی انسانها فارغ از رنگ، نژاد، جنس، زبان، عقیده، اصالت، مورد شناسایی قرار داده و خصوصیاتی از قبیل جهان شمولی، سلب ناشدنی، انتقال ناپذیری، عدم تبعیض و برابری طلبی، به هم پیوستگی و تفکیک ناپذیری را برای این حقوق به رسمیت شناخته است.
با وجود شناسایی حقوقی یکدست و تکفیک ناپذیر برای ابناء بشر در راستای حفظ کرامت و منزلت انسانی، هنوز بشریت شاهد وقایع تلخ و دردناک جنگ و کشتار است که طی آن حقوق بشر به سادگی و در ابعاد گسترده مورد انکار و تجاوز قرارمی گیرد. تجاوزات گسترده گروه های تروریستی که در سایه سکوت مجامع بین المللی، حرفشان سلاح و منطقشان تروراست و موجب قتل و کشتار و آوارگی میلیون ها انسان بی گناه شده اند، کارکرد موازین حقوق بشر را در محاق تردید قرار داده است. نقض فاحش حقوق بشر در کشورهای منطقه، جنگ و خونریزی که برخی دولت ها بر سر منافع خود در عراق، سوریه و یمن به راه انداخته اند و با وجود گزارشهای مکرر سازمان های حقوق بشری، دولت های مسئول این جنایات هیچ اعتباری برای این حقوق قائل نیستند، تلاش برای صیانت از حقوق بشر را با پایانی مأیوس کننده مواجه می سازد.
آنچه در جهان امروز شاهد آن هستیم، نشنیدن ندای وجدان بشری و نادیده انگاشتن احترام به حقوق بشر و کرامت انسانی است اما هیچ چیز نباید بشریت را از تلاش برای احقاق حقوق بنیادین خود نومید سازد. اسناد بین المللی حقوق بشر یک صدا ، دولت ها را به عنوان اهرم های اصلی رعایت حقوق بشر مکلف و متعهد به اتخاذ هر گونه اقدامی برای رعایت حقوق بشر و حقوق بنیادین شهروندان می داند. روز جهانی حقوق بشر همواره یادآور این حقیقت به جهانیان است که برای تحقق صلح پایدار، راهی جز رعایت و اجرای موازین حقوق بشر، منع خشونت و کشتار و دست برداشتن از مواضع متعصبانه و سرکوب گرانه نیست.
معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری، ضمن گرامی داشت روز جهانی حقوق بشر، با تأکید بر اینکه در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران، احترام به حقوق بشر، برابری همگان در برابر قانون، حقوق همه جانبه افراد اعم از زن و مرد و ایجاد نظام قضایی و دادرسی عادلانه برای احقاق حقوق افراد، از مهم ترین اصول قانون اساسی به عنوان پایه و بنیان نظام حقوقی کشور است، اهتمام به رعایت حقوق بشر، حفظ کرامت انسانی و تلاش همگانی برای آموزش و ترویج حقوق شهروندی را اولویت برنامه های دولت تدبیر و امید و در این راه خود را متعهد به انجام آن می داند.

نسخه قابل چاپ
سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL