حقوق شهروندی و حقوق بشر
22 مرداد 1397 6:57:2
موانع ساختاری چالش جدی عدم تحقق حقوق شهروندی در جامعه هستند

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری گفت: موانع ساختاری، چالش جدی عدم تحقق حقوق شهروندی در جامعه هستند.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری که بنا بر دعوت رییس سازمان اداری و استخدامی و برنامه و بودجه استان البرز به منظور آموزش حقوق شهروندی به مدیران دستگاههای اجرایی این استان به کرج سفر کرده بود در جمع رییس سازمان، مدیران استانداری البرز و مدیران کل و معاونان دستگاههای اجرایی این استان در دو بخش موانع تحقق حقوق شهروندی و شرایط تحقق حقوق شهروندی در دستگاههای اجرایی به ایراد سخنرانی پرداخت.
در این برنامه پنج ساعته معاون وزیر دادگستری، در بخش نخست سخنرانی خود به موانع قانونی، قضایی و اجرایی تحقق حقوق شهروندی در جامعه ایرانی پرداخت و با اشاره به ضرورت واکاوی علل و عواملی که مانع ورادعی در راه تحقق حقوق شهروندی است به درد تاریخی قانونگریزی در جامعه ایرانی اشاره کرد و موانع ساختاری تحقق حقوق شهروندی را مورد بررسی قرار داد و به نقد فعالیت برخی دستگاههایی که در فضای امروز جامعه باید برای تحقق حقوق شهروندی نقش برجسته ای ایفا کنند پرداخت. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود به موانع اجرایی حقوق شهروندی پرداخت و با ذکر مصادیقی از موضوع به تشریح آن پرداخت.
معاون وزیر دادگستری در بخش دوم سخنرانی خود به تشریح شرایط تحقق حقوق شهروندی پرداخت و اصول 22 گانه مؤلفه های حقوق شهروندی در نظام اداری را تابلوی راهنمای خدمتگزاری صادقانه به مردم در دستگاههای اجرایی دانست و با شرح و تفسیر تصویب نامه حقوق شهروندی در نظام اداری به سئوالات حاضران پاسخ گفت.

* ملاقات معاون وزیر دادگستری با رییس کل دادگستری استان البرز

 به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل
وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک که برای شرکت و ایراد سخنرانی در جمع مدیران دستگاههای اجرایی استان البرز روز چهارشنبه هفدهم مرداد ماه به کرج سفر کرده بود در دیدار با
فاضلیان، رییس کل دادگستری استان البرز در زمینه همکاری های بین المللی وزارت دادگستری، انعقاد معاهدات حقوقی و قضایی، حقوق بشر، حقوق شهروندی و حقوق کودک و فعالیت های دادگستری استان البرز به بحث و گفتگو پرداخت.
وی تحقق حقوق بشر و حقوق شهروندی در دستگاههای اجرایی و دستگاه قضایی را در پرتو آموزش مداوم دانست و تکریم ارباب رجوع و توجه به کرامت انسانی اصحاب دعوی را ضرورتی اجتناب ناپذیر دانست.
وی به تشریح فعالیت های وزارت دادگستری در زمینه حقوق کودک پرداخت و با اشاره به شعار سال مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک که حمایت قانونی از کودکان کار و خیابان می باشد ضرورت ساماندهی کودکان کار و خیابان را مورد تأکید قرار داد.
در این ملاقات که نوید رهبر، مشاور معاونت حقوق بشر و مختاری، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان البرز و محمدی، معاون وی حضور داشتند، رییس کل دادگستری استان البرز به تشریح فعالیت های دادگستری استان در زمینه های خانواده و حقوق شهروندی و حقوق کودک پرداخت و همسویی و همفکری بین دادگستری و معاونت حقوق بشر را ضروری خواند.
وی نقش برجسته آموزش های دادگستری کل استان البرز در زمینه های خانواده، آموزش های پیش از ازدواج و مشاوره به خانواده و پیشگیری از گسترش روزافزون طلاق پرداخت و همکاری های مشترک در این زمینه را بسیار مؤثر دانست.


سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL