سایر عناوین
6 مرداد 1397 13:10:9
تحریم های یکجانبه آمریکا نقض آشکار حقوق بشر است
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در کارگاه تخصصی حقوق سلامت استان البرز گفت: تحریم های یکجانبه آمریکا نقض آشکار حقوق بشر است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در کارگاه تخصصی حقوق سلامت که روز پنجشنبه در کانون وکلای دادگستری استان البرز برگزار شد با اشاره به فضای کنونی بین المللی و مواجهه کشورها با جنگ های روانی، تجاری و اقتصادی که همگی حاصل یکجانبه گرایی دولت ایالات متحده آمریکاست آن را نشانه خوی استکباری یک دولت و تحمیل اراده خود بر دیگر دولت ها دانست و تأکید کرد: در تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه یک کشور دارو و غذا از مستثنیات تحریم هاست و اما چگونه یک دولت برخلاف اصول مسلم حقوقی و با نقض آشکار موازین بین المللی حقوق بشر و قواعد حقوق بشر دوستانه بین المللی نه تنها به تحریم یک کشور بلکه تحریم سایر دول و شرکت های تجاری دیگر کشورها که با آن کشور همکاری می کنند روی می آورد. در این فضای یأس و نومیدی خوشبختانه ملت ها و دولت ها بیدار شده اند و قطعاً سرنوشت و نتیجه این امر به نفع خود آمریکا نخواهد بود. تحریم ها یکجانبه نقض آشکار حقوق بشر و حقوق بین الملل است. در مطالعه حقوق سلامت یکی از اصول زیربنایی حق بر سلامت است. حق بر سلامت به عنوان یک حق حقوق بشری، ذاتی بشر و اعطا کردنی و سلب کردنی نیست. بنابراین، این حقوق حتی در جنگ ها و مخاصمات مسلحانه هم قابل اسقاط نیستند.
حتی دسترسی به غذا و دارو، حق دسترسی به آب آشامیدنی سالم، حق دسترسی به درمانگاه و مراکز بهداشتی از مصادیق این حق است این حق ها ساقط کردنی نیستند بنابراین تحریم غذا و دارو توسط یک دولت علیه دیگر دولت ها و ملت ها نقض آشکار حقوق بشر است.
استاد دانشگاه شهید بهشتی در ادامه برنامه خود در یک سخنرانی پنج ساعته به تشریح ابعاد مختلف حقوق سلامت پرداخت و به سؤالات حاضرین پاسخ گفت.

نسخه قابل چاپ
سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL