سایر عناوین
18 بهمن 1394 13:46:29
حقوق شهروندی و حقوق بشر مبنای نظام ما است
وزیر داگستری گفت: بحث حقوق شهروندی و حقوق بشر مبنای نظام ماست و در این تعریف، شان و جایگاه مردم در بالاترین مرتبه قرار دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، در همایش حقوق شهروندی و گفتمان انقلاب اسلامی ضمن تبریک ایام دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: خدا را شاکریم که با انقلابی دوران ساز، عقلانی، عاطفی و حق گرا هم دوران شده ایم.
وزیر دادگستری گفت: شعار گفتمان انقلاب اسلامی، گفتمان حق مدار است که آزادی را فریاد کشیده است؛ اما گفتمان انقلاب در آزادی خلاصه نمی شود. انقلاب ما با جاءالحق و زهق الباطل شروع شد و وقتی امام آمد مردم فریاد کشیدند دیو چو بیرون رود فرشته درآید.

* گفتمان انقلاب اسلامی بر مدار حق است

وی افزود: انقلاب اسلامی با خود، رفاه اجتماعی به ارمغان آورد و مبشر عدالت و حافظ آن بود اما گفتمان انقلاب اسلامی فقط در عدالت خلاصه نمی شود؛ گفتمان انقلاب اسلامی بر مدار حق است و اگر بر مدار حق نباشد نمی تواند عدالت فراگیر و عمیق را در جامعه حاکم کند.
پورمحمدی با بیان این مطلب که آنچه که در حقوق، قانون و فقه از حق تعبیر می کنیم بیشتر به موضوعات قراردادی و جعلی و موارد تقنینی برمی گردد، تصریح کرد: موضوع حق در ادبیات دینی یک مفهوم کاملا عمیق و غیر قراردادی است و ما حقوق بشر و حقوق شهروندی را متخذ از معنای راست و درست و آنچه که در جهان هستی به درستی انشاد، خلق و ایجاد شده می دانیم و معتقدیم حق تشریعی و قراردادی نیز در صورتی درست است که بر منشاء انتزاعش یعنی بر اساس حق تکوینی استوار باشد.
وی در این باره افزود: عدالت نیز اگر بر این مدار قرار داشته باشد به معنای اجرای حق است، اما اگر صرفا در مقام اجرای قانون باشد، مرتبه ای نازلتر خواهد داشت؛ آنچه جامعه می پسندد و قبول دارد، قانون و عدالت است و گفتمان انقلاب اسلامی نه تنها این حق را اساس هدفگیری خود قرار داده بلکه حق اصیل و جاودانه تغییر ناپذیر حاکم بر هستی نیز ملاک عمل قرار داشته است.

* حقوق شهروندی و حقوق بشر مبنای نظام ما است

وزیر دادگستری با اشاره به اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) در رابطه با حقوق مردم اظهار داشت: بحث حقوق شهروندی و حقوق بشر هم با نگاه عمیق و ثابت آن و هم با تعریف حداقلی، مبنای نظام ماست و در این تعریف شان و جایگاه مردم در بالاترین مرتبه قرار دارد، همانطور که امام راحل نیز فرمودند میزان رای ملت است و آنچه مردم انتخاب می کنند، باید مبنا باشد.
وی در این رابطه افزود: قبل از پیروزی انقلاب، در یک دوره طولانی مردم پای صندوق های رأی نرفته بودند اما از 22 بهمن 57 امام (ره) می گوید به پای صندوق رأی بروید و در اواسط سال 58 نیز قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شکل می گیرد که در آن از ماده 19 تا 42 و در ذیل 24 اصل حقوق ملت تصریح شده است که حق دادخواهی، ممنوعیت هتک حرمت، اصل برائت و ... را در بر می گیرد.
وزیر دادگستری گفت: مهمترین مبنای فقهی و حقوقی حقوق شهروندی حق الناس است که اصطلاحی دینی و فقهی است و در فرهنگ دینی نیز خدا از حق الناس نمی گذرد؛ بنابراین جایگاه حقوق شهروندی در جامعه بسیار بالاست و حق شغل و مسکن نیز جزو حق الناس است و از طرفی مقام معظم رهبری حق الناس را در موضوع انتخابات نیز به کار بردند؛ بنابراین اساس نظام ما بر حق الناس استوار است و اساس حق شهروندی نیز بر این حق استوار است.
وی افزود: ما عمیق تر از غرب به حقوق شهروندی معتقدیم چرا که اگر دیگران حقوق بشر را به درازای عمر بشریت می دانند ما آن را تا فراسوی بی نهایت می دانیم و باید حقوق شهروندی را اجرایی کنیم و به آن ملتزم باشیم و آثار این همایش ها و نشست ها باید به اجرای حقوق کمک کند.

* نسخه کاربردی احترام به حقوق شهروندی احترام به قانون و اجرای آن است

پورمحمدی در رابطه با حفظ و احترام به حقوق شهروندی تصریح کرد: در اولویت قرار دادن جوانان از مصادیق توجه به حقوق شهروندی است، ما در سال نزدیک به یک میلیون جوان فارغ التحصیل در دانشگاه داریم و باید به این موارد توجه کرد و کاری کنیم جوان ما در زمان نیاز به تشکیل خانواده، امکان این کار را داشته باشد.
وی ادامه داد: در مورد حفظ آرامش روانی جامعه نیز می بایست هوشیار بوده و شوک روانی به جامعه وارد نکنیم، دروغ نگوییم، تهمت نزنیم و به خاطر منافع موهوم خود، دعواهای ماجراجویانه و تخریب کننده به راه نیندازیم؛ چراکه در این صورت حقوق شهروندی زیر دست و پاها و فریادهای جاهلانه ما از دست می رود.
وی در پایان خاطر نشان کرد: حقوق شهروندی وسیع و گسترده است؛ من دستاوردهایمان را کم نمی بینم اما باید بپذیریم که عیب و ضعف داریم و باید به دنبال رفع آن برویم، نسخه کاربردی احترام به حقوق شهروندی یک مبدأ آغاز جدی و تأثیر گذار دارد و آن احترام به قانون و اجرای آن است.
نسخه قابل چاپ
سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL