سایر عناوین
17 اسفند 1394 15:29:19
دولت مصمم به پیگیری جدی مسایل زیست محیطی است
وزیر دادگستری گفت: توجه به مسایل زیست محیطی یک ضرورت است و دولت نیز مصمم است این موضوع را با جدیت پیگیری کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری صبح امروز در مراسم یکصد و دهمین سالگرد تاسیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری که در روز منابع طبیعی برگزار شد، بر لزوم توجه جدی به موضوع محیط زیست تاکید کرد.
وزیر دادگستری گفت: موضوع محیط زیست، آب، هوا، خاک، دریا و جنگل جزو مسایل اصلی زندگی انسان و در ارتباط مستقیم با حیات و معاش او است و مهمترین حق انسان نیز که حق حیات است به همین حوزه تعلق دارد.
وی در این باره افزود: حقوق بشر و حقوق شهروندی به عنوان یک تکلیف اساسی هم در دین ما مورد تاکید ویژه قرار گرفته و هم در نظامات جهان به آن به عنوان مساله ای اساسی پرداخته شده که حق حیات، مهمترین اصل آن است و بالاترین توجهات و ملاحظات برای آن در نظر گرفته شده است.

* حیات امروز ما به حفظ محیط زیست بستگی دارد

پورمحمدی خاطر نشان کرد: دیگر نمی توانیم به طبیعت به عنوان عرصه ای که صرفا از آن بهره برداری می کنیم نگاه کنیم بلکه حیات امروز ما به حفظ محیط زیست بستگی دارد و این در حالی است که امروزه شاهد تغییرات اقلیمی و افزایش بیابانها، تغییر ارتفاع سطح دریاها و اقیانوسها و افزایش گازهای گلخانه ای و دیگر آثار تخریبی بر روی محیط زیست هستیم.
وی با بیان اینکه یک قرن بی انضباطی، در حال از بین بردن محیط زیست است اظهار داشت: از بین رفتن محیط زیست، حیات انسان را به مخاطره انداخته و امروز می بایست مسایل زیست محیطی را از اوجب واجبات تلقی کرده و بدانیم که در این موضوع، جای هیچ مصالحه و مسامحه ای وجود ندارد؛ چراکه در واقع در حال تصمیم گیری درباره حیات انسان هستیم.
وزیر دادگستری با نگران کننده خواندن آمار و ارقام در حوزه محیط زیست گفت: توجه به مسایل زیست محیطی یک ضرورت است و دولت مصمم است این موضوع را با جدیت پیگیری کند و مجلس شورای اسلامی نیز باید در این راستا گام برداشته و این موضوع در اولویت قرار گیرد.

* مردم در حفاظت از محیط زیست به دولت کمک کنند

وی با بیان اینکه نیازمند یک چرخش متوازن اجتماعی هستیم تصریح کرد: باید سطح مطالبات اجتماعی شکل گرفته و مردم یاد بگیرند که خوب گزین بوده و با تشخیص درست اولویت ها، تشریک مساعی و تشکیل سازماهای مردم نهاد، دولت را در عرصه حفاظت از محیط زیست یاری کنند.
پورمحمدی در خاتمه خواستار خروج سازمان جنگلداری، مراتع و آبخیزداری از عرصه تصدی گری شد و در این باره توضیح داد: سازمان جنگلداری، مراتع و آبخیزداری یک نهاد نظارتی است و نباید با ورود به مسایل تصدی گرانه، این وظیفه خطیر مخدوش شود؛ همچنین نباید آلودگی هوا و نابودی محیط زیست، موضوع کشمکش سیاسی و حذف رقیب قرار گیرد بلکه همگی وظیفه داریم با بالابردن سطح درک جامعه و آگاهی بخشی، به توقف این روند کمک کنیم، که در این عرصه رسانه ها دارای مسئولیت خطیری هستند.
بر اساس این گزارش در پایان این مراسم از مدیران،کارشناسان و حافظان منابع طبیعی و دیگر دستگاه‌های متولی تقدیر شد.

نسخه قابل چاپ
سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL