مهمترین اقدامات

 مهمترین اقدامات 


1 ـ مروری بر فعالیتهای دبیرخانه مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در سال 1394

مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در سالهای اخیر به عنوان مرکزی برای سامان بخشی به موضوعات کودکان در کشور مطرح بوده و مدلی نسبتا موفق در همکاریهای بین بخشی، که در صورت استمرار و استحکام بنیان های ساختاری آن می تواند نوید بخش آینده ای پرامید در این جهت باشد.
سال 94 با تمام فراز و نشست هایش در حال سپری شدن است. در طول این سال دهها عنصر دلسوز و فعال در عرصه کودکان در فعالیتهای جامع و سراسری مربوط به ارتقای حقوق کودک مشارکت داشتند.
سال 94 برای دبیرخانه مرجع ملی هم سالی پر کار محسوب میشد. تکمیل بزرگترین بانک اطلاعات کودکان در کشور، تهیه و ارسال پاسخهای تکمیلی گزارش ادواری سوم و چهارم دولت جمهوری اسلامی ایران و حضور در جلسه دفاعیه این گزارش در مقر سازمان ملل در ژنو، شروع فعالیتهای استانی مرجع ملی، فعال نمودن کارگروه ارزیابی و پایش مرجع و دهها برنامه ریز و درشت، کارنامه ای نسبتا موفق را به همراه داشت که یقینا حاصل حمایتهای بی دریغ ریاست مرجع و وزیر محترم دادگستری، اعضای محترم شورای هماهنگی، اعضای محترم کارگروههای تخصصی مرجع، پشتیبانی و حمایت معاونین، مشاورین و مدیران کل وزارت دادگستری و تلاشهای ارزنده همکاران سخت کوش در دبیرخانه مرجع می باشد.
قطعا فعالیتها از نظر ما در مرجع راضی کننده نیست و فعلا فاصلهای زیاد تا مطلوب ها وجود دارد، لکن خرسندیم که رویکردها و تلاشها سمت و سوی برنامه ای و منسجم به خود گرفته و اثرگذاری مرجع را در تمامی برنامه های مربوط به کودکان کاملا مشهود نموده است. امیدواریم در سال آتی نیز با رفع موانع و محدودیت ها با عزم جمعی و بهره مندی از تمامی ظرفیتها، قدمهای موثرتری در مسیر احقاق حقوق کودکان این مرز و بوم برداریم. به امید آن روز.
پنج جلسه شورای هماهنگی در سال جاری برگزار شد که ریاست تمامی جلسات به عهده وزیر محترم دادگستری و رییس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک حجت الاسلام و المسلمین پور محمدی بود و ایشان ضمن حضور و استماع نظرات اعضا و متخصصان امر، رهنمودهای لازم را به جلسه ارائه می دادند و مطالباتشان را از دبیرخانه و شورای هماهنگی مطرح می نمودند. علاوه بر حضور نمایندگان دستگاههای عضو شورای هماهنگی به فراخور موضوع نمایندگانی نیز از دستگاههایی چون ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، دادسرای زنان و کودکان دادسرای عمومی و انقلاب تهران، ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان پزشکی قانونی، شورای اسلامی شهر تهران، انجمن مددکاران ایران، سمن های فعال حوزه کودک به جلسات دعوت و ضمن حضور به بیان دیدگاههای خود پرداختند.
تاریخ برگزاری جلسات: جلسه اول 15/2/1394 ـ جلسه دوم 21/4/1394 ـ جلسه سوم 12/7/1384 ـ جلسه چهارم 29/9/1394 ـ جلسه پنجم 16/12/1394
در این جلسات مواردی مطرح، بررسی و بعضا مورد تصویب قرار گرفت که به اختصار به قرار ذیل می باشد:
ـ سند ملی حقوق کودک به دفعات بررسی شد. دستگاههای عضو نظرات تکمیلی خود را به دبیرخانه ارائه دادند و پس از اعمال تغییرات لازم به عنوان برنامه مشترک حقوق کودک و نوجوان مورد تصویب قرار گرفت.
ـ موضوع تحصیل کودکان پناهنده و مشکلات و چالش های پیش روی آن بررسی شد و در ادامه فعالیت کارگروهها آیین نامه نحوه آموزش اتباع خارجی اصلاح و پیش نویس آن به هیات وزیران ارسال گردید.
ـ مشکلات کودکان کار و خیابان از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفت و همکاریهایی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی و شهرداری تهران آغاز شد.
ـ گزارش ادواری جمهوری اسلامی ایران به کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد مطرح و با مشارکت اعضا تهیه و ارسال شد.
ـ بازماندگی از تحصیل و چکونگی پرداختن به آن با مشارکت اعضای شورا به دفعات مطرح و بررسی شد.
کارگروههای چهارگانه مرجع ملی به عنوان بازوی تخصصی و کارشناسی شورای هماهنگی در سال 1394 با محوریت بحث آموزش و بازماندگی از تحصیل جلساتی برگزار کردند.
بازدیدهای میدانی کارگروه پایش و ارزیابی در قسمت مقرر توضیح داده شده است. علاوه بر آن کارگروه حمایتی و هماهنگی موانع و مشکلات، امکانات و ظرفیتهای دستگاهای عضو کارگروه در موضوع آموزش کودکان را بررسی کرد. همچنین کارگروه آموزش و اطلاع رسانی شعارهایی با محوریت حقوق کودکان با مشارکت دستگاههای عضو کارگروه تهیه و جهت استفاده از ظرفیتهای اطلاع رسانی دستگاههای عضو ارسال نمود. کارگروه حقوقی قضایی نیز علاوه بر موضوع بازماندگی از تحصیل و اصلاح آیین نامه نحوه آموزش اتباع خارجی، در جلسات خود به بررسی مواردی چون احکام سالب حیات و سن رشد، ازدواج زودهنگام کودکان و همچنین دریافت شناسنامه و مدارک هویتی برای کودکان حاشیه نشین پرداخت.

فعالیتهای مرجع ملی در سال 1394 متنوع بوده است که با دسته بندی در چهارچوب بندهای ماده 2 آیین نامه می توان به قرار زیر آنها را برشمرد:
الف / تدوین طرح ها و برنامه های ارتقای حقوق کودک و ترویج احترام به شخصیت وی
ب / پایش و ارزیابی رعایت حقوق کودک در سطح ملی
ج / ارائه نظرات مشورتی در زمینه قوانین، مقررات، رویه ها و برنامههای مرتبط با حقوق کودک به دستگاههای اجرایی و موسسات و تشکیلات غیر دولتی
د / پیشنهاد اصلاح قوانین و مقررات موجود و تهیه پی نویس لوایح قانونی
هـ / تکمیل گزارش ملی حقوق کودک و تعیین و اعزام هیأت برای جلسه دفاعیه
و / انجام مطالعات مربوط به حقوق کودک از طریق همکاری با سایر موسسات و مراکز علمی
ز / اطلاع رسانی مستمر و همه جانبه و ارتقای سطح آگاهی در خصوص موضوعات مرتبط با حقوق کودک با همکاری وزارت آموزش و پرورش، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و سایر رسانه های گروهی
ح / هماهنگی و تبادل اطلاعات علمی و تحقیقی با مراجع داخلی و بین المللی در موضوعات حقوق کودک
ط / همکاری با سازمان ها و نهادهای بین المللی به منظور ترویج و اجرای حقوق کودک با همکاری و هماهنگی دستگاههای ذیربط از طریق وزارت امور خارجه
ی / تکمیل بانک اطلاعات جامع کودکان «گنج انسان»

ایران و کمیته حقوق کودک
جمهوری اسلامی ایران به موجب ماده واحده الحاق اجازه دولت جمهوری اسلامی ایران در اسفند 1372(1994) با حق شرط تحفظ کلی به کنوانسیون حقوق کودک پیوسته است. از زمان پیوستن ایران به کنوانسیون حقوق کودک، تا کنون در راستای اجرای ماده 44 کنوانسیون حقوق کودک گزارشات توسط وزارت امور خارجه تهیه و ارسال میگردید. لیکن گزارش سوم و چهارم همزمان با ایجاد مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در وزارت دادگستری توسط دبیرخانه مرجع تهیه و تنظیم گردید.
گزارش ادواری سوم و چهارم مشتمل بر اقدامات و تحولات در حوزه قانونگذاری، اجرایی و قضایی در مقطع زمانی 2005 تا 2010 تهیه و از طریق وزارت امورخارجه در آوریل 2013 تقدیم کمیته حقوق کودک گردید. مرجع ملی به محض دریافت اطلاعات تیمی از کارشناسان در دبیرخانه تشکیل و اقدام به تشریح ابعاد مختلف سوالات دریافت نمود و سوالات را بنا به بیانیه ماموریت هر دستگاه تقسیم برای دریافت پاسخ به دستگاهها ارسال کرد. تیم نگارش نیز با حضور کارشناسان مرجع و برخی از صاحبنظران این حوزه در دبیرخانه تشکیل و با استفاده از اطلاعات موجود و گزارشات ارسالی سازمانها و دستگاهها در مهرماه 1394 پاسخ نهایی را تدوین و پس از ترجمه از طریق وزارت امور خارجه برای کمیته ارسال نمود. متعاقب تقدیم گزارش، نمایندگان دولت در اجلاس معینه کمیته در موضوع بررسی گزارش تقدیمی حاضر و ضمن ارائه شفاهی گزارش، به سوالات و ابهامات اعضای کمیته نسبت به گزارش و دیگر گزارشهای واصله از سازمانهای غیردولتی که مربوط به رعایت حقوق کودک در کشور میباشد، شفاهاً پاسخ میگویند.

جلسه ارائه و ارزیابی گزارش های تقدیمی ایران به کمیته حقوق کودک (بررسی وضعیت حقوق کودک جمهوری اسلامی ایران)
جلسه رسیدگی به گزارش ادواری سوم و چهارم ایران در تاریخ 11 و 12 ژانویه برابر با 21 و 22 دی ماه 1394 برگزار گردید و هیات جمهوری اسلامی ایران در دو نوبت عصر روز دوشنبه و صبح روز سه شنبه، مجموعا به مدت شش ساعت فرصت داشتند تا به سئوالات اعضاء کمیته حقوق کودک در موضوع چالشهای حوزه کودک در کشور و مهمترین مسائل مرتبط از منظر کمیته پاسخ دهند.
در روز نخست جلسه با سخنرانی آقای مزمور، رئیس کمیته شروع شد، ایشان ضمن تشکر از حضور و ترکیب هیات ایرانی، روند طرح سئوالات و نحوه پاسخگویی را یاداور شدند. سپس آقای دکتر عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری که ریاست هیات را برعهده داشتند سخنان افتتاحیه خود را ارائه کردند..
در ادامه جلسه اعضای کمیته حقوق کودک سوالاتی در مورد وضعیت کودکان کشور از هیات ایرانی نمودند که با توجه به اولویت و زمانبندی هیات پاسخهای مناسب را ارائه نمود و نهایتاً در ملاحظات نهایی زیر را در نشست 2016 مورخ 29 ژانویه تصویب نمود. کمیته در ملاحظات نهایی ضمن تشکر از دولت جمهوری اسلامی ایران برای گفتگوی تعاملی و سازنده، از انجام برخی اقدامات قانون و عملی قدردانی کرده و در برخی توصیههای خواستار توجه بیشتر بر برخی مفاد کنوانسیون شده است و آن را مورد دغدغه قرار داده است. همچنین کمیته یادآور شده تحریمها در ایجاد شرایط سخت اقتصادی و اجتماعی جامعه تاثیرگذار بوده، و بهرهمندی کودکان از حقوق خود به ویژه در حوزه اقتصادی-اجتماعی را متأثر نموده است، و اذعان دارد این وضعیت اجرای کامل کنوانسیون را با مانع مواجه ساخته است.

عملکرد سفرهای استانی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک

1394/5/1 تا 1394/12/8 

به منظور گسترش فعالیت مرجع ملی به سراسر کشور و به منظور پرهیز از ایجاد تشکیلات و شوراهای اداری جدید، با همکاری و هماهنگی وزارت کشور (دفتر امور بانوان) مقرر گردید از ظرفیت کارگروه زنان و خانواده استانداریها برای این مهم استفاده شود. به دنبال مکاتبات صورت گرفته اولین سفر به استان اصفهان انجام و سپس سفرهایی به سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خوزستان و قزوین انجام شد.
اصفهان 94/9/3 لغایت94/9/4
سیستان و بلوچستان 94/9/15 لغایت 94/9/16
خوزستان 94/10/1 لغایت 94/10/2
خراسان رضوی 94/10/30 لغایت 94/11/1
قزوین 94/11/10 لغایت 94/11/11

 

نسخه قابل چاپ
Powered by Tetis PORTAL